Sign In

Tag: интервју

Македонка која цртајќи светци креира духовни ремек-дела

Ве носиме во Струмица, каде и ве запознаваме со млад уметник чие патешествие се одвива како времеплов на спој од

Прочитај повеќе

Македонско медено задоволство – Крем мед

Во свет презаситен со монотонијата на масовно произведен мед, од ројот се издигнува една автентична приказна. Пред повеќе од две

Прочитај повеќе

Трајко Карев: Ние сме чисти Македонци!

Македонскиот револуционер Никола Карев како главен јунак во приказните раскажани од страна на неговиот внук Трајко Карев ексклузивно за „Гладиатор“!

Прочитај повеќе

Нутритивен еликсир на Македонија – Истражување на невидениот свет на маслото од лешници

Среде рустикалната убавина на плантажите со лешници во Македонија, една извонредна девојка изработува кулинарско ремек-дело – масло од лешник. Ова

Прочитај повеќе

Македонската епоксидна смола како верен придружник во една поинаква уметност

Во свет на креативност и инспирација, постојат уметници кои се осмелуваат да ги поместат границите на конвенционалните уметнички форми. Во

Прочитај повеќе

Изработка на вашите соништа – откријте ги персонализираните подароци на „Алегра“

Рачно изработените персонализирани предмети не се генерички производ, туку подарок кој го нема никој друг, кој е изработен токму за

Прочитај повеќе

„Шарената приказна“ на македонскиот уметник Вељо го освои светот – уникатните изработки ги има во повеќе од 100 држави

„Шарена приказна“ е проект на прилепскиот уметник Вељо Лучески, кој започна во 2015 година и со огромна брзина стана популарен

Прочитај повеќе

Од бесконечна игра со сребрена жица до ремек-дело: Светлана ја преточува својата фантазија во накит

Секое парче накит носи своја приказна, а понесена од геометриските форми и природата, Светлана Ивановска од „Арт Студио С“, создава

Прочитај повеќе