Sign In

Блог

Последни вести
Бигорскиот манастир ги поканува верниците

Бигорскиот манастир ги поканува верниците

Бигорскиот манастир ги поканува верниците да се придружат на чествување на манастирската слава, која започнува во сабота, 6 јули, во Свети Бигорскиот манастир. Во 20:30 часот ќе започне сеноќно бдение, предводено од Неговото Високопреосвештенство, епископот Антаниски г. Партениј.

Во недела, 7 јули, во 08:45 часот, Архиерејска Божествена Литургија ќе отслужи Стариот епископ г. Партениј.

Реномираното бигорско светилиште, историски симбол на гордоста на нашите предци и камен-темелник на православната вера и култура, продолжува да ја поддржува евангелската вистина и да ги промовира верата и христијанските вредности меѓу луѓето.

Во недела, 7 јуни, православните верници го слават Иванден – еден од големите христијански празници од летниот циклус каде се слави раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител Господов.

Фото: Бигорски