Sign In

Блог

Последни вести
Македонските скриени дијаманти како еликсири на бесмртноста

Македонските скриени дијаманти како еликсири на бесмртноста

Во царство на македонските деликатеси, еден човек постојано ги засладува нашите непца со својата кулинарска магија. Претходно навлеговме во слаткиот свет на медот од тартуфи со алхемичарот Јованче, чија стручност сега се прошири за да открие нови и здрави задоволства.

Затоа ајде да ги откриеме тајните позади најновите скапоцени камења на Јованче:

Можете ли да споделите неколку здравствени придобивки поврзани со тинктурата од див лук?

Див Лук (Allium ursunum), познат како Мечкин Лук. Своето име го добил по тоа што мечката кога се буди од зимскиот сон најпрво ја јаде оваа билка за да го исчисти организмот од штетните бактерии и вируси кои се насобрале во текот на зимата.

Здравствени придобивки од оваа тинктура се:

 • намалување на високиот крвен притисок
 • моќен природен антибиотик
 • помага во намалување на холестеролот и триглицеридите
 • благотворно делува на работата на срцето
 • покажува добро дејство на респираторниот систем
 • го прочистува целиот организам од штетни бактерии, го штити од вируси.

Како препорачувате да се вклучи тинктурата од див лук во дневните рутини?

Тинктурата се користи како суплемент или додаток во исхраната. Препорачливо е да се употребува наутро пред јадење, се раствораат 15-20 капки во 100 милилитри вода и се пие.

Што ја прави печурката односно габата Реиши да се издвојува како „најлековита“?

Габата Реиши има легендарна историја и многу од современите истражувања ја поддржуваат нејзината употреба за различни состојби, од хронични воспаленија па сè до различни типови на рак. Нејзините моќни антиоксидативни и заштитни ефекти врз црниот дроб помагаат во забавување на процесот на стареење, поради што Реиши е уште позната како печурка на бесмртноста.

Можете ли да ни кажете за некоја забележителна историска употреба на печурката Реиши?

Историски гледано Реиши е опишана како магична габа, симбол на среќата и благосостојбата.
Реиши се користела како важен еликсир, кој го поткрепува здравјето и долговечноста.

За некој што е нов во овој свет, како би го опишале вкусот на тинктурата од Реиши?

Овие својства на Реиши се опишани уште пред 2000 години во медицинските и фармаколошките енциклопедии во Кина од легендарниот истражувач на билки, таткото на агрокултурата и медицината – Yan Di Shenong.

Какви повратни информации добивте од клиентите кои ја пробаа тинктурата од тартуфи поради нејзините афродизијачки ефекти?

Клиентите кои ја користат Тинктурата од тартуф се задоволни пред сè поради тоа што користат природен афродизијак кој може да се користи секојдневно, а притоа нема нуспојави, туку има и многу други бенифити врз здравјето и имунитетот на луѓето.

Како Tribulus Terrestris придонесува за подобрување на атлетските перформанси и сексуалната потенција?

Tribulus terrestris е билка позната кај народот како Бабин зуб, која често се користи во спортските додатоци поради нејзините својства да го зголемува нивото на тестостерон.

Безброј истражувања покажуваат дека оваа билка природно го зголемува новото на тестостерон во организмот, ја зголемува сексуалната моќ и го поддржува здравјето на кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа, исто така може и да ја подобри циркулацијата и да помогне во лекување на неплодност, го поддржува растот и обновувањето на мускулите, ја зголемува силата и ја зголемува физичката издржливост, а се користи и за поттикнување на сексуалната желба, како кај мажите така и кај жените.

Дали има некои заблуди за користење на Tribulus Terrestris во бодибилдингот или за сексуално здравје што би сакале да ги разјасните?

Многу спортисти тврдат дека оваа билка е многу побезбедна алтернатива за анаболичките хормони. Не само што ја зголемува мускулната маса, туку исто така може да помогне и во лекувањето на сексуалните дисфункции и намаленото либидо.

Другите придобивки од бабиниот заб вклучуваат:

 • Зголемување на нивото на хормонот DHEA (Дехидроепиандростерон)
 • Има силни анаболички ефекти
 • Ја намалува абдоминалната дилатација
 • Лекува сексуална импотенција
 • Ги подобрува спортските перформанси
 • Го засилува либидото
 • Ја зголемува мускулната маса
 • Дава поголема сила
 • Помага во намалување на телесните масти
 • Го подобрува телесниот состав
 • Го чува здравјето на бубрезите
 • Ја зголемува сексуалната желба
 • Ги зголемува енергетските нивоа
 • Го поттикнува апетитот
 • Го намалува заморот во мускулите.

Суплементи од оваа билка најмногу се користат во бодибилдинг затоа што на природна база дава сила и ја подобрува мускулатурата. Не би требало да има заблуди во врска со оваа билка, бидејќи истата е користена и докажана како добар суплимент од врвни спортисти.

Како што и ова патување се приближува кон крајот, се наоѓаме маѓепсани од калеидоскопот на вкусови и придобивки што го откри Јованче, маестрото на македонските задоволства.

Од мед со тартуфи до еликсири и афродизијаци, неговиот репертоар продолжува да се развива, плетејќи приказни здравје со секоја нова креација.

А доколку ве интересира нешто повеќе за тартуфите или сакате да купите некој од специјалитетите на Јованче, тоа може да го сторите ТУКА.