Sign In

Блог

Последни вести
Мартина: На патот до успехот, нема скратени патчиња

Мартина: На патот до успехот, нема скратени патчиња

Во ритамот и резонанцата на отчукувања на срцето, се развива патувањето на една млада девојка, откривајќи наратив проткаен со страст, инспирација и немилосрдна потрага по музичко мајсторство. Навлегуваме во волшебниот свет на Мартина и во царството на тапаните, чие извонредно патување е обележано со одгласите на влијателните ритми и безграничниот дух на креативност.

Среде сенките и светлината што го обвиваат светот на Мартина таа ги открива нејзините најтемни часови, моменти познати на колегите тапанари кои биле сведоци на нејзината еволуција. Сепак, низ секој предизвикувачки ритам, таа чекори кон врвот на нејзината уметност.

Natasha Velichkovska

Суштината на стилот на Мартина е етеричен танц, каденца што одекнува во срцата на оние што слушаат. Поттикната од секојдневните откритија и неизгасната жед за музичка возбуда, таа ткае таписерија на креативност и мелодичност.

Надвор од ритмичката моќ, Мартина ја открива дисциплината потребна за оваа професија – физичка и ментална издржливост проткаена со трпение. Во потрага по извонредност, таа ги споделува тајните на нејзината фитнес рутина и хармоничниот спој на дисциплина и страст што се проткаени на нејзините настапи.

Како соработник во огромната музичка симфонија, Мартина моментално е ангажирана во новиот албум со Funk Shui, проект кој е подготвен гласно да одекне. A претстојните проекти на Мартина ветуваат дека ќе бидат звучно патување, со примамливи погледи во студиото и хоризонт запален со нова музика, па затоа во прилог прочитајте го интервјуто што го направивме со неа.

На почеток ја прашавме Мартина што ја запали огнената страст за да го избере патот како тапанар и дали може да се потсети на тој клучен момент?

– Музиката што ја слушав додека растев беше доста енергична, а енергијата ја носеа во голем размер – тапаните. Мислам дека дефинитивно тоа беше клучно за мене, едноставно се чувствував дека морам да пробам да научам како се свири затоа што бев фасцинирана од инструментот.

Може ли да споделите имиња на легендарните тапанари чии ритми и ритами се пробиле низ вашата душа, оставајќи неизбришлив белег и инспирација за овој несекојдневен избор?

-Тапанар чиј дух засекогаш ќе живее во мене е дефинитивно Chad Smith, тапанарот на Red Hot Chili Peppers. Еден од првите ритмови што бев изгорена да го научам е ритмот на „Californication“ со која песна и научив што значи да свириш „ghost notes“. Тоа што најмногу го сакам кај Chad Smith е возбудата што ја пренесува кога свири. Останати имиња меѓу море од секојдневни влијанија и би издвоила: Nate Smith, Stella Mozgawa, Benny Greb, Art Blakey…

Царството на тапаните е исполнето со сенки и светлина. Дали би можеле да го откриете најтемниот час од вашата одисеја на тапаните и како тоа на крајот ве доведе до врвот на вашата уметност?

-Било како и да се чувствувам во денот, периодот, годината, месецот, неделата јас решавам да го поминам покрај мојот инструмент. Сигурна сум дека тапаните многу добро ме знаат мене, и ме имаат видено во секакво мое светло, а јас имам уште многу да учам за нив.

Опишете ја суштината на вашиот стил, вашата единствена каденца што одекнува во срцата на оние што слушаат. Што ja прави етериченa, а сепак громогласна?

-Сакам секој ден да се хранам со информации и нешта кои ми се мене возбудливи, да учам нови работи за музика и на крајот од денот, да го свирам тоа што мене ми се допаѓа и ми звучи добро. Можеби е креативност и мелодичност.

Оваа професија често бара физичка издржливост и координација. Како ја одржувате вашата физичка и ментална подготвеност за да се истакнете во вашите настапи?

-100% се согласувам, поготово на концертите со FUNK SHUI. Овој инструмент бара и физичка како и ментална издржливост, за вежбање инструмент и дисциплина треба многу трпение. Секогаш сум физички активна, во моментот уживам во тренинзите на Елена Бубало, во Фитнес Фабрика и возам точак каде и да одам низ град.

Кои беа некои од значајните пресвртници или предизвици со кои се соочивте на патот?

-Најзначајната пресвртница дефинивно беше кога почнав активно да постирам на социјалните мреже во време на корона. Тоа ми донесе можности и предизвици за кои отсекогаш сум сонувала, а дури и некакви што не сум можела да ги замислам. Позади мене стојат брендови како Yamaha Drums, Meinl Cymbals, Evans Drumheads, Promark Drumsticks и Shure Microphones кои ме поддржуваат во мојата кариера како музичар за која што сум бескрајно благодарна.

Yamaha Vault

Тапанарите често соработуваат со други музичари. Можете ли да ни раскажете за некои незаборавни соработки или проекти кои биле особено значајни за вас?

-Во моментов работиме на нов албум со Funk Shui, тоа е особено значајно и едвај чекам да слушнам каде ќе нè однесе. Исто така, во септември имав чест да одам во Португалија, на проектот Way Up House, поддржан од Yamaha. Таму поминав една недела работејќи со извондредни музичари и артисти од Лондон и Лос Анџелес. Продуцент беше Swindle, и заедно со артистите снимивме неколку песни кои што ќе бидат наскоро достапни за слушање, како и документарецот кој што би требало да излезе на почеток на 2024-та година.

Кои се вашите омилени вежби со тапаните или рутини за вежбање и како тие ви помагаат да продолжите да ги подобрувате своите вештини?

-Во моментов омилена книга за вежбање ми е Daily Drumset Workout од мојот ментор Claus Hessler. Книгата е неверојатно содржајна и вежбите кои се таму можат да се искористат на многу различни и креативни начини, според вашите потреби.

Оваа професија не е само удирање на тапани, се работи и за музичко изразување. Како ги изразувате вашите емоции и креативност преку тапанот?

-Не знам дали можам да објаснам како, само заменете зборување со свирење.

Многу обожаватели се љубопитни за опремата што ја користите. Можете ли да ни објасните за претпочитаниот комплет на тапани, кимвали и други алатки кои се неопходни за еден тапанар?

-Имам неколку комплети на тапани, но актуелниот што во моментов го користам е Yamaha Recording Custom Studio in Surf Green, типот на дрво е Birch и тоа ми беше омилениот сет од соништата кога прв пат го видов на излог во една музичка продавница. Чинелите кои ги користам се Meinl, a неопходно е да имаш барем палици за да почнеш да свириш хаха. Палиците кои ги користам се Promark Rebound 5A, а омилени кожи ми се дефинитивно Evans UV1. Омилен микрофон: Shure SM7B.

Дали имате незаборавни или смешни анегдоти од вашите искуства што би сакале да ги споделите со вашите обожаватели?

-Еве ќе раскажам со едно видео.

Како тапанар, честопати сте мерач на време за бендот. Како одржувате постојан грув и темпо за време на настапите во живо?

-Бидејќи на сцена со Funk Shui свириме и со матрици во позадина, за тоа е потребно да слушам метроном кој е синхронизиран со траките што одат од лаптопот. Постојан грув се одржува со присутност, доколку дозволам да мислам на нешто друго или да ме надвладеат некои емоции во моментот, тука може да има грешки хаха, но тоа е константна работа на себе и самоконтрола.

Што може да очекуваат обожавателите од вашите претстојни настапи или проекти и каде можат да ве следат за да останат ажурирани за вашата работа?

-Во моментов работам доста на себе во студио, а и на нова музика, така што би рекла дека од почетокот на 2024-та ќе има супер возбудливи нови работи.

И за крај, каков совет имате за младите тапанари кои штотуку го започнуваат своето патување во светот на музиката и се стремат да станат професионалци токму како вас?

-Да веруваат во себе и да си ја следат интуицијата, тоа е буквално сè што им треба. А да… и нема скратени патчиња.

Мартина не е само тапанар, туку и раскажувач на ритам што ја милува душата на љубителите на нејзината музика. А за амбициозните тапанари кои копнеат за сцената, нејзиниот совет одекнува низ каденца на нејзиното патување: Верувајте во себе, следете ја вашата интуиција и пред сè, прифатете ја непобитната вистина дека нема кратенки на патот до успехот.

Па така ние, стоејќи пред сцената го чекаме крешендото на нејзината симфонија, мелодии кои сме убедени дека ветуваат луда забава на идните концерти на Funk Shui.

Фото: Наташа Величковска