Sign In

Блог

Последни вести
Македонската епоксидна смола како верен придружник во една поинаква уметност

Македонската епоксидна смола како верен придружник во една поинаква уметност

Во свет на креативност и инспирација, постојат уметници кои се осмелуваат да ги поместат границите на конвенционалните уметнички форми. Во царството каде што етеричното се среќава со опипливото, каде што уметничкото и функционалното се спојуваат, ве запознаваме со извонредни креатори чија уметност е исто толку волшебна, колку и иновативна.

Подгответе се за интервју кое го надминува обичното, додека влегуваме во хипнотизирачкиот свет на рачно насликаниот дрвен накит, исполнет со волшебната магија на епоксидна смола. Овде, секое парче има приказна, секој дизајн резонира со емоции, а секоја креација е оригинално ремек дело, заштитено со наметката на авторските права. Патувајте со нас додека ја разоткриваме загадочната таписерија на уметничката визија и страста на креаторите од уметничкото ателје Сиена.

Вашите креации се прекрасен спој на уметност и изработка. Можете ли да ги опишете емоциите и инспирациите што ве доведоа до оваа уникатна форма на уметност која е микс од обработка на дрво и рачно насликани дизајни залеани со епоксидна смола?

-Инспирацијата е насекаде околу нас, во природата, во боите, текстурите и формите, моменти кои ни предизвикале некоја убава емоција. Тоа се детали кои имале убава симболика, ни поттикнале убави и позитивни мисли и ни го разубавиле секојдневието. Предизвикот е тие моменти да се доловат и да се преточат во парчиња накит кои ќе ја зрачат истата позитивна енергија која сме ја доживеале. Задоволството во изработката е да се пренесе начинот на кој ние ги гледаме нештата кои нè опкружуваат. Со самиот избор на темата, мотивот и комбинацијата на боите создаваме една целина, едно парче накит, кое става акцент на нашата гардероба. Целта е секогаш во текот на денот кога ќе го погледнеме тоа парче накит на нас, да нè развесели, вели Елена од Ателје Сиена на почетокот на интервјуто.

Комбинацијата на дрво и епоксидна смола во вашиот накит е визуелно впечатлива. Што ве привлече да експериментирате со овие контрастни материјали и како тие се надополнуваат во вашата уметничка визија?

-Парчињата накит кои ги изработуваме се рачно насликани со бои. Избравме да работиме на дрвото како основа бидејќи е многу погодно за оваа техника и се користело во сликарството низ историјата. Тврдата површина ни овозможува да експериментираме со различни форми и е практична за носење како накит. Откога ќе се наслика површината се залева со епоксидна смола. Ова е една модерна техника која ги оплеменува боите и дава многу убав стаклен ефект, раскажува таа.

Вашите дизајни не се само естетски пријатни за гледање, туку и оригинални. Може ли да ни откриете колку време е потребно за да се изработи едно парче?

-Во изработката на едно парче накит се вклучени многу процеси и ниеден чекор не може да се отфрли. Тешко е да се одреди точно колку време е потребно поради разновидноста на тие процеси и затоа најчесто работиме по неколку парчиња одеднаш. Пред да се почне со изработка, најважни се скиците и развивањето на идеи. Понекогаш за да дефинираме една идеја и да дојдеме до крајното решение ни се потребни дури неколку месеци. Потоа следи изработката на дрвото која може да потрае околу една недела, во зависност од комплицираноста на формата. Сликањето на дрвената површина е забавниот дел од работата и може да потрае околу три дена. Нанесувањето на епоксидната смола е најспецифичниот дел бидејќи бара многу прецизност и внимание, а на самиот материјал да се исуши и добие цврста форма му се потребни 24 часа, потенцира Елена.

Се чини дека накитот што го создавате има длабоко личен и експресивен допир. Можете ли да споделите парче што има посебно значење за вас?

-Инспирациајта најчесто ја добивам кога одам на планинарски тури, бидејќи можам да видам многу различни видови на птици. Обожавам да ги фотографирам и особено ме исполнува кога ќе видам некој нов вид кој го немам видено досега. Едно од омилените парчиња накит ми е брошот во форма на срце, во кое имам насликано пиле, ни открива таа.

Можете ли да ни кажете за предизвиците со кои се соочувате кога станува збор за претворање на вашиот уметнички талент во одржлив бизнис?

-Започнувањето е најголем предизвик, а периодот додека да се дојде до одредено одржливо ниво бара многу трпение, истрајност и упорност. Да се има свој бизнис значи да се биде вешт во многу полиња и бара постојано учење и надоградување. Ораганизацијата на времето е една од работите која ни претставува предизвик. Изработката на накитот е само мал дел од обврските кои ги носи водењето на ваков тип на бизнис. Тоа подразбира дека сме самите и дизајнери, изработувачи, фотографи, маркетери, продавачи, организатори на настани, и понегогаш не можеме да постигнеме постојаност во присуството на социјалните мрежи. Има периоди кога немаме време да објавиме нови производи, но тоа не значи дека не работиме вредно, вели Елена.

Има уникатна привлечност на вашиот накит, што го прави повеќе од само додаток. Како замислувате луѓето да се чувствуваат кога ги носат? Можеби доза на восхит? Оригиналност, или?

-Би сакале накитот да служи како нешто кое ќе ги потсетува луѓето дека убавината на животот е во малите слатки детали во секојдневието. Да се биде присутен во моментот значи да се радуваме на сегашноста, наместо да сме во исчекување, смета таа.

Гледајќи во иднината, какви големи уметнички аспирации или соништа имате за вашата работа? И Каде гледате дека се развива вашата уметност?

-Една од целите кои ја исполнивме пред скоро време е соработката со мојата мајка, Марина, со која направивме спој на современ дизајн и изработка на накит од сребро и филигран. Му дадовме ново светло на овој традиционален занает, и добивме одлична реакција од купувачите. Следна цел ни е да изработиме цела колекција, за која би направиле изложба, вели Елена од Ателје Сиена во интервју за „Гладиатор“.

И како што завршува ова интервју, ве оставаме со длабоко чувство на стравопочит и инспирација. Во царството на рачно насликаниот накит од дрво, залеано со епоксидна смола, откривме не само занаетчија, туку сонувач и заштитник на уметничкиот дух.

Работата на ателјето Сиена го отелотворува парадоксот на кревкоста и издржливоста, надреалното и реалното, убавината и мистеријата. Тоа е свет каде што креативноста напредува, каде што секое парче е доказ за непоколеблива посветеност и неизгаслива жед за оригиналност. А ние ви благодариме што ни се придруживте на ова драматично и несекојдневно патување во светот на рачно насликаниот дрвен накит и се надеваме дека ќе ја запали вашата креативна искра и благодарност за уметноста што нè опкружува.

Доколку ве интересира нешто повеќе за овие извонредни дела или сакате да нарачате некое парче, тогаш тоа може да го сторите ТУКА.